RYDANIJA (LAMENT) Drukuj

Teatr Praktika w Moskwie

Krzysztof Bizio

Reżyseria: Wiktor Ryżakow

Występuje: Swietłana Iwanowa

Premiera: 9 października 2010

Trzy monologi przedstawicielek  jednej rodziny, trzech nieudacznic: babci Zofii, córki Justynki i wnuczki Ani. Justyna straciła pracę i dla podwyższenia samooceny ukradła w sklepie modny płaszcz, który później ze strachu rozcięła i wyrzuciła. 18-letnia Ania dla pary dżinsów oddaje się mężczyźnie na tylnym siedzeniu samochodu, babcia zaprzyjaźnia się z narkomanką i w rezultacie zostaje ograbiona i zabita przez jej kumpla.

Jeśli u Różewicza i Mrożka na pierwszym planie były idee protestu, polityka, poszukiwania i inne atrybuty życia młodzieży w epoce współzawodnictwa systemów socjalistycznego i kapitalistycznego, to obecnie na pierwszy plan wysunęły się problemy .biednego kraju kapitalistycznego-bezrobocie, przestępczość i konsumpcyjny styl życia.


Po tej sztuce zostaje szczególne wrażenie, jakby wszystko wokoło płakało. Kiedyś już doznałem czegoś podobnego, kiedy w czasie służby w armii obudziłem się nocą  w karcerze i usłyszałem, jak z lewa i prawa płakali we śnie młodzi chłopcy. To nie było straszne, to tylko coś mnie ścisnęło i do tej pory trzyma. Chcę spróbować zbadać ten „wewnętrzny płacz” dźwięczący w sztuce, jako mitologiczną i filozoficzną kategorię szczególnie bliską narodom słowiańskim.

Wiktor Ryżakow


Z pięknymi kobietami inaczej się rozmawia. Ich się nie przeklina, na nie się nie wrzeszczy ,im się nie urąga. Ludzie się do nich uśmiechają, opowiadają im anegdoty. Wystarczy gest, dobre słowo, i od razu robi się lepiej.

Powinnam była to przewidzieć. Nie jestem pięknością. Nie-, nie jestem brzydulą, ale nie pięknością. Wiedziałam to zawsze, od początku. Nogi, usta, piersi, wszystko w porządku, ale... Powinnam była to przewidzieć. Domyśleć się, że właśnie mnie się to może przydarzyć.  A ja myślałam: komukolwiek, tylko nie mnie. I stało się.

(fragment sztuki)


Czas trwania spektaklu: 60 minut bez przerwy

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

Zdjęcia: