V (F) ICD-10. TRANSFORMACJE Drukuj

Teatr im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Artur Pałyga

Spektakl V (F) ICD-10. Transformacje zrealizowany w ramach projektu Goethe-Institut AFTER THE FALL/PO UPADKU - Europa po 1989 roku

Reżyseria: Paweł Łysak
Dramaturgia: Paweł Sztarbowski

Scenografia: Paweł Wodziński

Kostiumy: Aleksandra Semenowicz

Muzyka: Maciej Szymborski, Sławomir Szudrowicz

Ruch sceniczny: Maćko Prusak

Projekcje video: Remigiusz Zawadzki

Reżyseria światła: Robert Łosicki

Asystent reżysera: Anna Włodarska

Prapremiera: 16 października 2009

Obsada: Karolina Adamczyk, Marta Ścisłowicz, Małgorzata Trofimiuk, Michał Czachor, Mirosław Guzowski, Michał Jarmicki (gościnnie), Artur Krajeński

Czy da się wypracować spójną wizję niedawnej przeszłości?

Dwudziestolecie wolności to przed wszystkim parcelowanie mitu wolności, używanie go do walki politycznej, które pokazuje, że nie ma jednej narracji na temat najnowszej historii.
Dlatego może warto stworzyć narrację alternatywną i spojrzeć na okres transformacji ustrojowej oczyma wykluczonych? Spojrzeć spoza systemu, ironicznie, na ukos, bo tylko wtedy można dostrzec paradoksy wszystkich dostępnych narracji.

V(F) ICD -10. Transformacje w reżyserii Pawła Łysaka nie służy wypracowaniu jedynej słusznej narracji na temat niedawnej przeszłości. Jest to raczej opowieść o ludziach tworzących historię alternatywną.

Siedem życiorysów ulega zagęszczeniu, scena po scenie. W znakomicie wyreżyserowanej przez Pawła Łysaka sztuce nie spotykamy wariatów, lecz osobliwych ludzi. Czasem potrafimy się z nimi utożsamić, czasem nie – całkiem jak w życiu. „Kiedyś panował system, teraz wolność” oznacza tu: „Kiedyś byłeś gdzieś na końcu świata, w czarnej dziurze, a dziś wciąż jeszcze tam tkwisz”.

Renate Klett, „Frankfurter Allgemeine Zeitung“

Czas trwania spektaklu: 100 minut bez przerwy

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

Zdjęcia:

 

 

 

 

Autor zdjęć: Bartłomiej Sowa