PALĘ ROSJĘ! OPOWIEŚĆ SYBERYJSKA Drukuj

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Krzysztof Kopka

Reżyseria: Jacek Głomb
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Bartek Straburzyński
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz, Kamila Jankowska
Realizacja świateł: Władysław Sajda

Premiera: 17 września 2009 r. podczas inauguracji 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto”

Obsada:

Migurski – Rafał Pieluch

Kołpakowski – Grzegorz Wojdon

Ania – Magda Biegańska

Kapelan – Bogdan Grzeszczak

Kapitan – Paweł Wolak

Mydełko – Robert Gulaczyk

Benedyktynowicz – Paweł Palcat

Migurska – Małgorzata Urbańska

Dama I , Jakutka – Magda Skiba

Dama II, Markiza – Zuza Motorniuk

Graf Szeremietiew, Kazach – Katarzyna Dworak

Behemot – Joanna Gonschorek

Margarita – Alina Czyżewska

Gruszeńka – Ewa Galusińska

Żeńka – Bartosz Bulanda

Płaksin – Łukasz Węgrzynowski

Nawiązanie dzisiaj normalnego dialogu pomiędzy Polakami i Rosjanami utrudnia czy wręcz uniemożliwia szereg bolesnych i nierozwikłanych problemów z naszej wspólnej historii. Ciąży nad nim syndrom relacji ofiara – kat oraz – podsycane przez niechętnych normalizacji polityków po obu stronach granicy – przekonanie o fatalizmie wrogości dominujących nasze wzajemne relacje. Wszystko to symbolizowane jest przez jedno hasło, słowo – klucz: „SYBIR”.

Spektakl opierając się na nowych badaniach historycznych (zwłaszcza pracach profesor Wiktorii Śliwowskiej) cieniuje, komplikuje a równocześnie – urealnia, wpisaną w naszą narodową podświadomość kliszę 'skutej wiecznym lodem polskiej Golgoty'.

Akcja spektaklu rozgrywa się równolegle w 1849 i w 2009 roku. Pierwszy wątek opowiada dzieje nieudanego powstania polskich zesłańców; wątek współczesny – dzisiejszą próbę rekonstrukcji tamtych wydarzeń; ukazuje różne modele uprawiania 'polityki historycznej' i stawia pytanie o możliwość dotarcia do historycznej prawdy.

Zamiarem twórców jest pobudzenie refleksji nad wzajemnymi uprzedzeniami i stereotypami inspirowanymi ideologicznie zafałszowywaną historią, ksenofobicznymi odruchami, a więc tym wszystkim, co w swej masie utrudnia dialog polsko–rosyjski, zaś dzisiejszej Polsce przyprawia maskę.

Spektakl to komedia antymartyrologiczna. Gęsto w nim od narodowych stereotypów, na zmianę obalanych i podbijanych. Bułhakow i rosyjska mafia, wieszcze i powstania, cele śmierci i syberyjskie safari. Plan historyczny miesza się ze współczesnością. Przywódcy nieudanego powstania syberyjskich zesłańców z 1849 r. mijają się na scenie z poszukującymi ich grobów prawnukami. Wśród "pięknie walczących" i "pięknie pamiętających" brak jednak bohaterów. Powstańcy okazują się sympatycznymi, lecz tchórzliwymi i zakompleksionymi ignorantami z zaścianka. Romantyczne idee rodzą się w nich raczej z nudy i nadmiaru alkoholu niż z literackich uniesień (…) Trzeba więc przyznać - Legnica ma swój styl.

Joanna Derkaczew, „Gazeta Wyborcza”

 

Czas trwania spektaklu: 95 minut bez przerwy

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

Zdjęcia:

(od lewej) Magdalema Skiba, Bartosz Bulanda, Łukasz Węgrzyno

 

(od lewej) Rafał Cieluch, Grzegorz Wojdon, Magda Biegańska

 

(Tył) Paweł Palcat, Robert Gulaczyk, (przód) Magdalena Skiba

 

Autor zdjęć: Karol Budrewicz